İslamiyet


Rabia HatunRabia Hatun : Allah (c.c) Hz.’leri kendisinden sonsuz razı olsun. Rabia hatun adında erenlerden bir hatun vardı. İrfanı, ilmi ve de takvası ile dillere destan olmuştu. Rabia Hatun’un sohbetinde bulunanlar, mutlak suretle Allah yoluna dönerler ve gönüllerinden mal mülk gibi dünya sevgisini atarak Allah muhabbeti ile gönüllerini doldururlar ve de Allah dostluğuna ererlerdi.


Rabia Hatun :  Allah (c.c) Hz.’leri kendisinden sonsuz razı olsun. Rabia hatun adında erenlerden bir hatun vardı. İrfanı, ilmi ve de takvası ile dillere destan olmuştu. Rabia Hatun’un sohbetinde bulunanlar, mutlak suretle Allah yoluna dönerler ve gönüllerinden mal mülk gibi dünya sevgisini atarak Allah muhabbeti ile gönüllerini doldururlar ve de Allah dostluğuna ererlerdi. ümin kardeşlerim dillerinize doğruluğu öğretin. Kalplerinizi sadece ve yalnız Allah sevgisine açın. Onun dışında herşeye gönüllerinizi kapayın. Fanilere sakın gönül vermeyin. Allah-u Teala dostlarının sözleri çok daha müessir olur. Amelleri kötü olan ölülerin kabirdeki hallerinden bahsediyorduk. Bu tip kişiler Münker, Nekir adındaki sorgu meleklerini görünce şaşırırlar. yaşarken Allah dostluğu kazanmadıkları için orada bu suallere cevap verecek mecale sahip olamazlar. Sorgu melekleri, onun kendilerine
__ Rabbim sizsiniz, peygamberim sizsiniz !
diye cevap vermesi üzerine öyle bir ses çıkarırlar ve derler ki :
__ Yanıldın ey yalancı…
Böyle söyleyerek ellerinde bulunan azab topuzları ile  ona öyle bir vuruşla vururlar ki ölü feryadı figan ederek kendinden geçer ve bağırır. Tekrar sonra kendine gelir. Sorgu melekleri ellerindeki işkence topuzları ile bir kez daha vururlar. yine figan ederek bağırarak bayılır ve kendinden geçer. daha sonra yine ölü kendine gelir. melekler bu sefer derler ki :
__ Sağına bak !
Ölü sağına bakar. Orada tüm ihtişamı ve nimetleri ile cenneti görür. Bu arada melekler kendisine derler ki:
__ Ey bedbaht. Sana dünya aleminde Allah’ın emirleri gelmedi mi ? Yaşamını niçin Allah yoluna geçirmedin de, o kötü nefsani arzularının peşinde gitmekle geçirdin ? Şayet ömrünü Allah’ın yolunda geçirmiş olsaydın şimdi bu gördüğün cennetin bir köşesinde seninde kendine göre bir makamın olacaktı. Ne yazık ki, yaşamını, hayatını heval arzularının peşinde koşturmakla geçirmişsin.
Bunları söyleyen sorgu sual melekleri daha sonra derler ki :
__ Şİmdi de bir sol yanına bak !..
Ölü bu sefer de sol yanına bakar. O tarafta da inanılmaz dehşeti ve de korkunçluğu ile cehennemi görür. Çok korkar ve titremeğe başlar.
Bu sırada sorgu, sual melekleri kendisine derler ki :
Ey günahkar bedbaht ! Dünya’da iken salih ameller işlemedin ve nefsine uydun. aşadığın tüm ömrünü boş yere çürüttün. Gönlünü dünya muhabbetiyle ve dünya sevgisi ile kirlettin. Nefsi Emmarenin çirkin ve kötü sıfatları ile vasıflandırdın. Şayet bu şekilde hareket etmemiş ve Allah-u Tealanın yolunda bulunmuş olsaydın, biraz evvel cennette görmüş olduğun makamlardan biri de senin olacaktı. Halbu ki, sen çirkin ameller işledin, senin gideceğin yer bu görmüş olduğun cehennemdir. O yapmış olduğun çirkin amellerinin cezasını  orada çekeceksin.
Büttün bunları söyledikten sonra melekler onu öyle bir sıkıştırırlar ki kemikleri birbirlerine geçer. Sonra da sol tarafa doğru çekip giderler. Ölü de sol tarafa doğru onların ardından bakar. Bu arada boynu sola doğru burulur ve öylece kalır. Allah (c.c) hepimizi bu akibetten korusun.
Müslüman kardeşlerim Bu dünya yaşamını Allah yolunda harcayanlara Allah’ın izni ile oradaki sorgu suallere cevap vermek ve de Allah’ın selametine nail olmak nail olup kazanmak çok kolaydır. yeterki bir müslüman bu yaşamında Allah yolunda olabilsin. Şayet sizlerde sorgu meleklerinin suallerine kolay cevap veren kullardan olmak isterseniz altta yazılanlara dikkat etmeliyiz.
1 – Kalbinde Allah’tan başka hiç bir şeye yer verme Orda sadece ve sadece Onun sevgisi bulunsun.
2 – Kur’an-ın esalarını yaşamın boyunca çok iyi tatbik et. hayatta rehberiniz Kur’an olsun.
3 – Peygamberimiz (s.a.s) efendimizin ahlakını iyi öğrenin ve ahlakını kendinize ahlak edinin.
4 – Allah (c.c) Hz.’lerinin emir buyurduğu namaz, oruç ve zekat gibi temel olan ibadetlerinizi asla ihmal etmeyin. Gereği gibi yapın.
5- Allah’ın yarattığı mahlukatına yani gerek insanoğluna gerekse hayvanlara kesinlikle eziyet zulüm ve de haksızlık etmeyin
6 – yaşamınız boyunca daima hakkın ve de haklıların yanında, batıl olan haksızların da karşısında olun.
7 – İhtiyaçlıları, fakirleri, yoksulları ve muhtaç olanları her daim gözetin
8 – Kimseyi hakir ve hor görmeyin
9 – Akrabalarınla akrabalık bağlarını koparmayın
11-Komşularına iyilik et ve iyi davran
12-Kimsenin hatasını kusurunu araştırma

YÜCE ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN
Yorumlar

Bu makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum yapmak için aşağıda bulunan yorum formu aracılığı ile yorum yapabilirsiniz.Yorum yap

Ad Soyad *

Email *

Yorum *


Mini Sohbet
Kur'an-ı Kerim Öğren
Ziyaretçi Defteri
365 Gün Duâ
Nefis Muhasebesi
Facebook Sayfamız