İslamiyet


Özel Yerlerin TemizliğiBu hususta Dürer’de (hulasa olarak) şöyle yazılıdır: Tırnakları cuma günü kesmek müstehaptır.Çok uzamış tırnakları,ille de cuma günü keseceğim diye tehir etmek mekruhtur. Çünkü tırnakları uzun müslümanın rızkı dar olur.Hz.Aişe (R.Anha) Resul-i Ekrem (S.A.V) in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:


Bu hususta Dürer’de (hulasa olarak) şöyle yazılıdır:

Tırnakları cuma günü kesmek müstehaptır.Çok uzamış tırnakları,ille de cuma günü keseceğim diye tehir etmek mekruhtur. Çünkü tırnakları uzun müslümanın rızkı dar olur.Hz.Aişe (R.Anha) Resul-i Ekrem (S.A.V) in şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

Bir kimse tırnaklarını cuma günü keserse,Allahü Teala o kimseyi diğer cumaya kadar ve cuma’dan üç gün fazla bela’dan emin kılar.“

Bir Müslümanın,haftada bir kere etek traşı olup bedenini yıkaması ve (dudak üstüne sarkan)  bıyıklarını kısaltması müstehaptır.Efdal olan haftada birdir.Ortası onbeş,en uzağı kırk gündür. Kırk günden fazlasında özür olmaz.Vaide (azab tehdidine) müstehak olur.

Dar-ı Harbde müslümanın (icabında silah olarak kullanabilmesi için )tırnaklarını ve (düşmana heybetli gözükmesi için) bıyıklarını uzatması menduptur.

Cünüpken gusul abdesti almadan önce tırnak kesmek,etek ve koltukaltı  temizliği yapmak mekruhtur.Cünüpken yemek yenilmez.Cünüp olarak en fazla iki namaz vakti arası kalınabilir.
Yorumlar

Bu makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum yapmak için aşağıda bulunan yorum formu aracılığı ile yorum yapabilirsiniz.Yorum yap

Ad Soyad *

Email *

Yorum *


Mini Sohbet
Kur'an-ı Kerim Öğren
Ziyaretçi Defteri
365 Gün Duâ
Nefis Muhasebesi
Facebook Sayfamız