İslamiyet


Kandilde kilinacak namazRecebi şerifin ilk cuma gecesi “ Regâib gecesi”dir. Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır. Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında 12 rek at “hacet namazı” kılınır. 2 rek atte bir selam verilerek kılınan bu namazda, Fatiha dan sonra her rek atte3 innâ enzelnâhü, 12 İhlası şerif okunur.


Recebi şerifin ilk cuma gecesi “ Regâib gecesi”dir. Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır. Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında 12 rek  at “hacet namazı” kılınır. 2 rek  atte bir selam verilerek kılınan bu namazda, Fatiha  dan sonra her rek  atte3 innâ enzelnâhü, 12 İhlası şerif okunur.

Namazdan sonra, 7 Salâtı Ümmiye okunup secdeye varılır.

Salatı Ümmiyye:
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدِ ا لنَّبِىِّ اْلاُ مِىِّ وَ عَلَى اَلِهِ وَ صَحْبِهِ وَ سَلِّمْ Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin nebiyyil-ümmiyyi ve alâ elihi ve sahbihi ve sellim.


Secdede 70 defa:
سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّنَا وَ رَبُّ الْمَلاَءِكَت وَالرُّوحِ
Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbü  l-melâiketi ver-rûh
Okunur.


Secdeden kalkıp 1 defa:

رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَتَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمْ اِنَّكَ اَنْتَ الْاَ عَزُّ الْاَ كْرَمْRabbiğfir verham ve tecâvez ammâ ta  lem inneke ente  l-eazzü  l-ekrem
Denilir.


Tekrar secdeye varılıp yine 70 defa:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّنَا وَ رَبُّ الْمَلاَءِكَت وَالرُّوحِ
Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbü  l-melâiketi ver-rûh
Okunur.


Secdeden baş kaldırılıp duâ yapılır.
Duâ anında Allaha şu şekilde iltica etmelidir:

اَلَّلهُمَّ بَارِكْ لَنَا رَجَبَ وَ شَعْبَانَ وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَAllâhümme bârik lenâ recebe ve şa  ban ve bellığnâ ramazân

Regaib gecesinden sonra ki gündüzde (yani cuma günü) öğle ile ikindi arasında, 2 rak  atte bir selam verilerek 4 rek  at bir teşekkür namazı kılınır. Her rek  atte 1 Fâtiha, 7 Âyetül kürsî, 5 ihlası şerif, 5 felak, 5 nâs sureleri okunur.

Namazdan sonra 25 defa:
لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّتَ اِلاَّ بِاللهِ اْلعَلِىِّ الْعَظِيمِ اْلكَبِيرِ الْمُتَعَالِLâ havle velâ kuvvete illâ billâhi  l-aliyyi  l-azîmi  l-kebiri  l-müteâl25 defa:
اَسْتَغْفِرُاللهَ الْعَظِيمَ وَاَتُوبُ اِلَيْكَEstağfirullâhe  l-azıym ve etûbü ileyk
Denilip, duâ yapılır.

Yorumlar

Bu makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum yapmak için aşağıda bulunan yorum formu aracılığı ile yorum yapabilirsiniz.Yorum yap

Ad Soyad *

Email *

Yorum *


Mini Sohbet
Kur'an-ı Kerim Öğren
Ziyaretçi Defteri
365 Gün Duâ
Nefis Muhasebesi
Facebook Sayfamız