İslamiyet


Genç HafızBir genç hafızlığını tamamlarken her gün sabaha kadar Kur’an’ı hatmeder.Bundan dolayı da sabah derslerine yorgun ve bitkin olarak çıkar.Durumu öğrenen hocası Kur’an’ı bu şekilde okumasını arzu etmediği için bir gün onu karşısına alır ve:


Bir genç hafızlığını tamamlarken her gün sabaha kadar Kur’an’ı hatmeder.Bundan dolayı da sabah derslerine yorgun ve bitkin olarak çıkar.Durumu öğrenen hocası Kur’an’ı bu şekilde okumasını arzu etmediği için bir gün onu karşısına alır ve:

-” Evladım! Biliyorsun Kur’an ,indiği gibi okunmalıdır.Bu gece sen Kur’an’ı , karşında ben varmışım gibi oku.”der.

Genç gider ve Kuran’ı hocasına okuyormuş gibi okur.Sabah huzuruna geldiğinde :”Efendim ,bu gece Kur’an’ı ancak yarısına kadar okuyabildim.”’ der.

Bunun üzerine hocası:

-”Pekela bu gecede Efendimiz’e okuyor gibi oku.” der.Talebe şaşkınlık ve heyecan içinde Nebiler Serveri’nin huzurunda olduğu düşüncesiyle o gece dikkatli okur.Ertesi gün de üstadına Kur’an’ın ancak dörtte birini okuyabildiğini söyler.Üstadı talebesindeki manevi yükselişi görünce:

-” Bugünde o emin melek Cebrail ‘in Efendimize (sav)tebliğ ettiği anda dinliyor gibi oku .”der.Talebesi ertesi gün hocasına gelip:

-vallahi hocam bugün ancak bir süre okuyabildim.”der.
Üstadı son adımı atar:

-”Şimdi de onu binlerce hicabın verasında bulunan Yüce RABBİMİZ’İN huzurunda okuyor gibi oku.Düşün ki O seni dinliyor ve Kur’an’ı senle mukabele ediyor.”

Talebe ertesi gün gözyaşları içinde üstadına gelir ve şöyle der:

-Üstadım !Fatihadan başladım ilk ayetleri okudum! ama ”iyyake na’budu ”demeye bir türlü dilim varmadı.Çünkü ‘SADECE SANA KULLUK YAPARIM !diyemedim.

Allah c.c bizleri Kur’an okuyan mü’minlerden eylesin inşaAllah…AMİN….
Yorumlar

Bu makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum yapmak için aşağıda bulunan yorum formu aracılığı ile yorum yapabilirsiniz.Yorum yap

Ad Soyad *

Email *

Yorum *


Mini Sohbet
Kur'an-ı Kerim Öğren
Ziyaretçi Defteri
365 Gün Duâ
Nefis Muhasebesi
Facebook Sayfamız