İslamiyet


Dinden Çıkmaya Sebep Olan Üç Şey1- İstihlal: Haramı helal veya helali haram itikad etmek. Bir haramı haram olduğunu bile bile işlemek günahtır, fasıklıktır. Lakin o haramı işlemese bile helal olduğunu iddia etmek küfürdür. Yahut Bir farzı terk etmek günahtır ama farz olduğunu kabul etmemek keza küfre sebeptir.


Dinden Çıkmaya Sebep Olan Üç Şey1- İstihlal: Haramı helal veya helali haram itikad etmek.

Bir haramı haram olduğunu bile bile işlemek günahtır, fasıklıktır. Lakin o haramı işlemese bile helal olduğunu iddia etmek küfürdür. Yahut Bir farzı terk etmek günahtır ama farz olduğunu kabul etmemek keza küfre sebeptir.

2- İstihfaf: Dinin bir hükmünü hafife almak. Farz veya haramlardan birini ehemmiyyetsiz bulmak, basit görmek. Namaz kılmamak ayrı namazı önemsememek ayrıdır. Mesela vicdanı sızladığı halde namaz kılamayan birinin durumuyla "İman kalptedir, bu işler namazla abdestle olmaz." diyenin durumu farklıdır.

3- İstihza: Dinin hükümleriyle alay etmek. Dinin emirleri hiç bir zaman fıkralara şakalara mevzu edilmemelidir. Bu konudaki misaller o kadar o kadar esef vericidir ki insanlar kendilerince güya eylenirken komik olmaya çalışırken dinlerinden olmaktadırlar.Yorumlar

Bu makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum yapmak için aşağıda bulunan yorum formu aracılığı ile yorum yapabilirsiniz.Yorum yap

Ad Soyad *

Email *

Yorum *


Mini Sohbet
Kur'an-ı Kerim Öğren
Ziyaretçi Defteri
365 Gün Duâ
Nefis Muhasebesi
Facebook Sayfamız