İslamiyet


Cennet DerecesiHocam Selamun Aleyküm size Cennet Derecesi hakkında soru sormak istiyorum hocam öğrendiğime göre Cennette girdiğimizde derecemiz sabit olmuyormuş sürekli artıyormuş bu doğru mudur ve doğruysada Derecemiz sonsuza kadar mı artacak yoksa artmanın bir sınırı var mı? Cevaplarsanız Sevinirim çok merak ettiğim bir soru


Hocam Selamun Aleyküm size Cennet Derecesi hakkında soru sormak istiyorum hocam öğrendiğime göre Cennette girdiğimizde derecemiz sabit olmuyormuş sürekli artıyormuş bu doğru mudur ve doğruysada Derecemiz sonsuza kadar mı artacak yoksa artmanın bir sınırı var mı? Cevaplarsanız Sevinirim çok merak ettiğim bir soru


*******

Ve aleyküm selam.

Bak “Ata”! Senin de, bizim de, topyekün müminlerin de öncelikle yapması gereken, Müslüman olarak ruhumuzu teslim edip ölebilmek, Rabbimizin huzuruna imanla çıkabilmektir. Lazım olan budur. Tamam mı “Ata”?

Onun için de ayet-i kerimede bildirildiği üzere Cenab-ı Hakka daima, Beni Müslüman olarak öldür ve sâlihler arasına kat[Yusuf suresi, 101] diye ilticada bulun.

Dile getirdiğin bu vehimler gereksiz ve faydasızdır. Zira Allahu Teâlanın kudreti sonsuzdur, sınırsızdır, dilediğini dilediği gibi yapar, yaratır. Sen kafanı yorma! Senin kafanı yorman gereken husus, biraz önce belirttiğimiz gibi, bu dünyadan imanla göç edebilmenin yollarını arayıp bu minval üzere yürüyebilmektir.

O meseleleri, anlaması gerekenler anlar, bilmesi gerekenler bilir. Kavraması gerekmeyenler için de zaten yapacak bir şey lazım gelmez. Cennete girmeyi sanki garanti ettin de, iş oradaki mertebelerin terfii durumuna mı kaldı?!

İşin özü; bu ve benzeri sahada aklın kavrayabileceği pek fazla bir şey de yoktur aslında, inanmak kâfidir. Onun için İslâm dini sadece akıl değil, akılla birlikte nakil dinidir. Aklın durduğu, idrâk edemeyip iflas ettiği yerde, nakil devreye girer. O, neyi nasıl haber veriyorsa, öylece kabul etmek ve inanmak durumundasın. Yoksa terazinin topuzunu kaçırır, muhâli kemirmeye başlarsın!

Düşünsene, küçücük bir çipin içine dünyaları sığdırıyor âciz insanoğlu… Hz. Mevlâya zor olacak olan nedir ki?! Zaman içinde zaman, mekân içinde mekân yaratır; hatta, zaman ve mekân mefhumlarının cârî olmadığı âlemler halk eder. Meselâ âlem-i emr hakkında neler biliyorsun? Kaç tabakadır, enmûzeci nerededir, melekler oraya kaç yılda ulaşır, insanoğlu nasıl bir anda irtibata geçebilir? Şöyle kendini bir yokla bakalım. Var mı bu taraklarda bir bezin..?!

Hâsılı, sen nasıl istiyorsan öyle anlayabilir, inanabilirsin, bu kimseyi ilzam etmez... Yeter ki bu vb. lüzumsuz kuruntularınla, mışlarla-muşlarla bizi meşgul etme!

Aslında sana tavsiyem; şairin dediği gibi,

İdrâk-i meâlî bu küçük akla gerekmez

Zira bu terâzi bu kadar sıkleti çekmez

Bunlarla uğraşmayı, şeytanın ve nefsin verdiği vesveselerle meşgul olmayı bırak, kulluğuna bak. Mevlâya nasıl daha iyi bir kul, Rasûlüne nasıl daha iyi bir ümmet olabilmenin gayretinde ol. Cenneti ve derecelerini, oradaki terfi-i derece durumlarını düşünmektense, oraya girebilmenin yollarını ara. Gerisi kolay! Onlar seni alakadar eden meseleler değil.

Bak mesela;

7 türlü şefaat vardır, bunlardan biri de; Cennette terfî-i derece (makam-mevki ve rütbelerin yükselmesi) içindir. O bakımdan yapmamız gereken, bu şefaati elde etmeye, bâhusus Efendimizin (s.a.v.) şefaat-i uzmâsına mazhar olmaya çaba göstermektir. Bk. http://www.halisece.com/akaid/346-sefaat-nedir-kac-turludur-nerelerde-kimler-tarafindan-yapilacaktir.html 

Allahu Teâlanın emirlerine, Rasûlunün (s.a.v.) sünnetlerine iyi yapış. Ulemanın-sulehanın, Allah dostlarının gösterdiği yoldan ayrılma. Daima emrolunduğun gibi istikamet üzere ol ve neticede Müslüman olarak ölmeye bak. Öbür tarafı Cenab-ı Hakkın fazl u keremine, lutuf ve ihsanına kalmış bir şey. O, mutlak adâlet ve hikmet sahibidir, zulme / zerre miktarı bir haksızlığa uğratılmazsın. Onun cömertliğinin haddi-hududu / sınırı da yoktur. Yeter ki kulluğunda ihlâsı elden bırakma.

Tamam mı!

Gerisi lâf u güzâf!

Unutma!

Yorumlar

Bu makaleye ait yorum bulunmamaktadır. Yorum yapmak için aşağıda bulunan yorum formu aracılığı ile yorum yapabilirsiniz.Yorum yap

Ad Soyad *

Email *

Yorum *


Mini Sohbet
Kur'an-ı Kerim Öğren
Ziyaretçi Defteri
365 Gün Duâ
Nefis Muhasebesi
Facebook Sayfamız