Dini Hikayeler

Misvak Hikayesi


Eskiler “Elemi anlatmak da elemdir” demişler, ama diş eti rahatsızlığından çektiklerimi ve bir hadis-i şerif sayesinde şifayı buluşumu sizlerle paylaşmak istedim; ki bir nebze faydam olursa ne mutlu bana!

Dişlerimi 18 yaşından itibaren (şu an 35 yaşındayım) düzgün fırçalamakta idim. Fakat gerek çocukluk döneminde bakım alışkanlığı kazanmayışım, gerekse dişlerimin çapraşık olmasından dolayı, diş etlerim zaman zaman kanama yapıyordu. Rahatsızlığımdan dolayı doktora gittiğimde, dişeti hastalığımın çok ciddi boyutlara vardığı, acilen bir diş fakültesine başvurmam gerektiği ve dişlerimin kısa bir zaman sonra kendiliğinden sallanarak döküleceğini söyledi.

İstanbul Tıp Fakültesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden randevu almaya muktedir oldum. Doktor dişeti rahatsızlığının uzun bir tedavi süreci olduğunu, oldukça ileri safhada rahatsız olduğunu ve ameliyat gerektireceğini belirtti.

Diş taşlarımı derinlemesine temizleyerek arayüz fırçaları kullanmamı salık verdi. Diş bakımıma çok çok dikkat etmem gerektiğini belirtti ve 1 ay sonra kontrol amaçlı tekrar çağırdı. Her yemekten sonra, en geç yarım saat içinde, hem diş fırçası ile hem de arayüz fırçaları ile dişimi fırçaladım. Gittiğimde sonuç hüsrandı, diş hekimi asistan Merve Özalp hanım bakımın yeterli olmadığını söyledi ve tekrar diştaşlarını temizleyip 1 ay sonra yine çağırdı.

Diş bakımımı hiç aksatmıyordum , fakat doktora gittiğimde normalde oldukça sabırlı ve nezaketli Merve Hanım yine yetersiz dediğinde bu defa biraz da kızmıştı. Çünkü benim ihmal ettiğimi düşünüyordu. Fakat ben de tam tersi “daha ne yapabilirim ki” diye düşünüyordum. Bu şekilde gidip gelmeler İstanbul’da yaşamadığımdan dolayı ızdırap olmaya başlamıştı.

Bir gün “ne yapabilirim daha” diye düşünürken “neden misvak kullanmıyorum ki” diye kendi kendime sordum. Ne kaybederdim ki? Bu arada dişeti rahatsızlığım da bazen dayanılmaz olabiliyordu. İnternet üzerinden değişik tiplerde misvak aldım ve sürekli kullanmaya başladım. Hatta işyerinde bile yemekten sonra kullanıyor, bazen iş gezilerinde yanımda taşıyordum.

1 ay sonraki ziyaretimde Merve Hanım garip garip yüzüme bakarak, “Evet dişlerinize iyi bakmışsınız.” dediğinde inanın dünyalar benim olmuştu. Nerede ise ağlayacaktım, aklıma direkt Resullullah a.s’ın “Eğer ümmetim üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim” hadis-i şerifi geldi.

Peki, sonra ne mi oldu, bu şekilde ben misvak kullanmaya devam edince diğer ziyaretlerimde ameliyata gerek olmadığı ve 1 sene sonra kontrole gelmem gerektiği ifade edildi.


Mini Sohbet
Kur'an-ı Kerim Öğren
Ziyaretçi Defteri
365 Gün Duâ
Nefis Muhasebesi
Facebook Sayfamız