Dini Hikayeler

Kul Hakkı


Bedir Harbi’nden sonra, esirlere yapılacak muamele hakkında, Sa’d bin Muaz hazretlerinin ictihadı, Hazret-i Ömer’inkiyle aynıydı. Diğer Eshâb-ı kirâmın hepsi, fidye karşılığı salıverilmesini uygun gördüler ve karar da öyle oldu.

Fakat âyet-i kerîme gelip, Hazret-i Ömer’le Hazret-i Sa’d’ın ictihadlarında isabet ettikleri bildirildi. Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Azap bana gösterildi. Eğer Allahü teâlâ affetmeseydi, Ömer ve Sa’d hariç hepimiz helâk olmuştuk.”

Sa’d bin Muaz hazretleri, Peygamber efendimizin çok yakını, çok sevdiği bir zattı. Müslüman olduğu için ona inanılmaz işkence yapmışlardı. Neticede bu zat vefât etti. Onun ölüm haberi Peygamberimizi çok üzdü, evine gitti, teçhiz ve tekfinde bulundu. Sonra kabristana giderken, önce hırkasını, sonra ayakkabılarını çıkardı. Tabutun bir bu tarafına, bir de öbür tarafına koşuyordu. Eshâb-ı kirâm da şaşkın bir vaziyette bakıyorlardı. Resûlullah kabre indi, kabri düzeltti ve onu yerleştirdi. Her şey bitti, telkin verildi. Bu arada Peygamberimiz çok üzgündü ve rengi, benzi atmıştı. Eshâb-ı kirâm bu durumu merak edip sordular: 

- Yâ Resûlallah, tabutu taşırken neden hırkanızı ve ayakkabılarınızı çıkardınız? 
- Bütün meleklerin giyinişi böyle olduğu için. 
- Tabutun iki tarafına da koşmanızın sebebi nedir? 
- Kardeşim Cebrail elimi tutup bırakmadığı için. 
- Kabirden üzüntülü çıkmanızın sebebi neydi? 
- Kabir onu sıkmaya başladığı için dayanamadım. 
- Ne oldu da dayanamadınız? 
- Hanımını, evdekileri üzmüş, kul hakkı doğmuştu.

İnsanı ıslah edecek önemli bir şey var, o da ölümü hatırlamaktır. Hazret-i Ömer; “Yâ Ömer! Sana nasihatçi olarak ölüm yeter!” buyuruyor. Veysel Karani hazretleri de; “Akşam yattığımda Azrail aleyhisselâmı karşımdaymış gibi, sabah kalkınca da yanımdaymış gibi görüp, her an ölümü düşünürüm.” buyurmuştur. Böyle düşünen öfkelenmez, elbette melek gibi olur. Ölümü unu-tan ise azar, kudurur. Sanki hiç ölüm gelmeyecekmiş, hiç hesap sorulmayacakmış gibi, hükümranlık daima bendedir diye düşünür.


Mini Sohbet
Kur'an-ı Kerim Öğren
Ziyaretçi Defteri
365 Gün Duâ
Nefis Muhasebesi
Facebook Sayfamız